niedziela, 8 listopada 2015

Zarzuć kotwicę na motywację

Cześć!

Chciałbym Was serdecznie zachęcić do zapoznania się z tematem "Kotwic". 

Kotwice to jedna z technik wykorzystywanych w NLP. Jest to połączenie pewnych bodźców odczuwanych za pomocą wzroku, słuchu, dotyku czy węchu z reakcją, którą wywołują. I tak najprostszym przykładem może być radość, którą odczuwamy, gdy słyszymy naszą ulubioną piosenkę. W zależności z czym nam się kojarzy może nam też dawać energię do działania, powodować poprawę nastroju i inne.

Dlaczego piszę o Kotwicach?



Ponieważ często mamy problem ze znalezieniem motywacji czy to wewnętrznej czy zewnętrznej, co przekłada się na... no właśnie... w sumie na nic się nie przekłada, bo przez brak motywacji nic nie robimy. Jedynie tracimy i utrzymujemy negatywne wzorce zachowań... 

Kotwice, które w sobie zakotwiczymy mogą działać w dwojaki sposób:

  • Motywując nas, dając nam dodatkową siłę, pokonując lęki.
  • Powstrzymując nas od zrobienia czegoś czego nie chcemy robić (np. od zjedzenia czekolady).

Jaki to daje efekt?

Opiszę to na swoim przykładzie:

Każdorazowo, gdy tracę motywację wracam myślami do tej jednej kotwicy, którą w sobie zaprogramowałem. "Odpalam ją w sobie". Efekt tej kotwicy zawsze jest ten sam:
Na mojej twarzy pojawia się uśmiech i wracają mi chęci do działania - czysta magia :)

Jak zaprogramować w sobie taką pozytywną kotwicę?

Nie jest to zbyt trudny proces, wystarczy jedna sesja coachingowa i mamy w sobie coś, co w każdym momencie może nas pobudzić do działania. 

Osoby zainteresowane taką sesję zachęcam do kontaktu.

Możecie również sami spróbować zakotwiczyć w sobie np. motywację do rozwoju osobistego np. poprzez czytanie książek z tego zakresu.

Opis działania:

1. Potrzebujesz do tego chwilę spokoju. Znajdź sobie miejsce, w którym czujesz się komfortowo i spokojnie. Teraz przypomnij sobie jakie emocje towarzyszyły Ci gdy nauczyłeś/aś się czegoś nowego. Jak się czułeś/aś gdy przeczytałeś/aś jakąś książkę rozwojową a następnie mogłeś/aś tą wiedzę wykorzystać np. w pracy.

2. Przypomnij sobie dokładnie sytuację. w której Twoje umiejętności zdobyte podczas czytania książek z zakresu samorozwoju czy przebytych szkoleń z tego zakresu spowodowały u Ciebie największą motywację do działania. Sytuację, w której ktoś docenił Twoją wiedzę zdobytą dzięki samorozwojowi. Niech to będzie ta sytuacja, która spowodowała u Ciebie największe poczucie dumy z tego ile się już nauczyłeś/aś .

3. Teraz potrzebujesz wybrać 3 bodźce, które wykorzystasz do zakotwiczenia tej emocji. Bodźcem kinestetycznym (czuciowym) może być np. złączenie wszystkich opuszków palców lub dotknięcie lewą ręką prawego łokcia. Bodźcem słuchowym może być jakiś dźwięk, wypowiedzenie konkretnych słów (np. popularnych ostatnio "Damy radę" :)) czy nawet melodia naszej ulubionej piosenki. Ostatnim bodźcem jest bodziec wzrokowy. Może to być dowolny obraz np. okładka ulubionej książki na temat samorozwoju.

4. Wróć myślami do sytuacji opisanej w p. 2. Skup się z całych sił na tym co się wtedy działo.

  • Przypomnij sobie, gdzie ta sytuacja miała miejsce. 
  • Kto brał w niej udział. 
  • Byłeś/aś sam/a czy może z kimś. 
  • W co byłeś/aś ubrany/a. 
Poczuj, że znowu jesteś w tamtej chwili, przeżyj na nowo emocje, które Ci wtedy towarzyszyły. Czy pamiętasz jakie dźwięki towarzyszyły tamtej sytuacji? Mogą to być wypowiadane przez Ciebie lub kogoś słowa. Postaraj się usłyszeć to co wtedy. Poczuj jeszcze raz to co wtedy.

5. W momencie, gdy te wszystkie doznania będą już bardzo zintensyfikowanie odpal wszystkie trzy kotwice. Możesz zrobić to naraz albo w dowolnie wybranym przez siebie schemacie, sekwencji. Ważne jest by odpalić kotwicę w momencie, gdy emocja ma największą intensywność. Bodźce powinny być aktywne maksymalnie 10 sekund.

6. Teraz następuje złamanie stanu. Skup się na czymś zupełnie innym np. na tym ile w pokoju jest okien, drzwi i policz je. Możesz też pomyśleć o czymś niezwiązanym z zakotwiczaną emocją np. co jutro zrobisz na obiad :)

7. Kolejnym krokiem jest powtórzenie p. 4 i 5 a następnie ponowne złamanie stanu.

8. Następnie zajmij się czymś zupełnie innym, przestań myśleć o tym co przed chwilą robiłeś/aś. Po ok 10 minutach ponownie odpal wszystkie kotwice. Bardzo ważne jest byś odpalił/a te kotwice dokładnie tak samo jak je zakotwiczałeś/aś. Jeżeli po odpaleniu kotwic masz silną motywację do samorozwoju i od razu chcesz zabrać się za czytanie kolej książki lub kolejnego wpisu na interesującym Cię blogu tzn., że poprawnie zakotwiczyłeś/aś w sobie motywację do tego. Jeżeli uczucie jest zbyt słabe tzn., że trzeba potworzyć jeszcze dwa razy p. 4-6. Możesz również zwiększyć silę bodźca. Wystarczy, że zwiększysz siłę dotyku, głośność dźwięku czy wyrazistość obrazu.

9. Ostatnim etapem jest rzutowanie w przyszłość. Wyobraź sobie sytuację w przyszłości kiedy brakuje Ci motywacji do dalszego samorozwoju. Zobacz samego/samą siebie odpalającego kotwice i zyskującego/ącą motywację do samorozwoju.

Kilka uwag praktycznych

1. Kotwice muszą być dyskretne.
2. Gest odpalający musi być wyjątkowy i rzadko używany.
3. Kotwice muszą być odnawiane - najlepiej raz na trzy miesiące.
4. Kotwiczyć możesz również emocje negatywne (np. zniechęcać się do jedzenia czekolady).
5. Możesz używać wielu kotwic.

Mam nadzieję, że udało mi się wzbudzić w Was odrobinę zainteresowania tym tematem. Warto się z nim zaprzyjaźnić nie tylko osobom, które dbają o swój rozwój osobisty, ale także osobom, które często potrzebują tego dodatkowego bodźca do działania.

Wspomnę jeszcze o kotwicach karier zawodowych Scheina - naprawdę polecam zrobić sobie test, który możecie znaleźć na wielu stronach m.in. tu: Kotwice Karier Scheina. Jest duża szansa, że dzięki odkryciu jakimi wartościami się kierujecie zmienicie swoje podejście do pracy i ścieżki kariery, którą obraliście. 

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz